Међународни дан особа са инвалидитетом
Зашто је битан и зашто мали број људи зна када се он заправо обележава?
Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се 3. децембра.
Зашто се обележава сваке године? Како би се промовисало пуно и равноправно учешће особа са инвалидитетом и како би се предузеле мере за укључивање особа са инвалидитетом у све аспекте друштва и развоја.
Обележавање овог међународног дана проглашено је 1992. године резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација.
Колико то светске популације има неки облик инвалидитета и зашто је важно да више људи зна за овај дан?
Према званичним подацима, чак 15% светске популације има неки облик инвалидитета. Борба за побољшање њиховог положаја и омогућавање свих предуслова за повећање могућности и квалитета живота за њих траје свакодневно.
Важно је да се више пажње посвети овом међународном дану како би се особама са инвалидитетом уклониле све баријере и препреке (социјалне и физичке) са којима се свакодневно суочавају, као што су предрасуде у ставовима према инвалидности, неприступачност многих објеката, као и информација за комуникацију.
Све ове баријере као резултат имају недостатак знања или свести о питању инвалидности. Особе са инвалидитетом могу равноправно да учествују у друштву ако се уколне социјалне и физичке препреке, као и препреке у ставовима.
Особе са инвалидитетом имају своје вредности, квалитете, способности и знања и у великој мери могу да допринесу друштву у ком живимо.
У Србији живи око 800.000 особа са неким обликом инвалидитета, а 70% њих живи у сиромаштву. Као посебан проблем истиче се њихово запошљавање – само 13% особа са инвалидитетом је запослено.
Како се треба опходити према особама са инвалидитетом, колико их често срећемо и шта је неопходно за њих у данашњем свету?
Према њима се треба опходити као и према свим другим особама и у контакту, битно је да се обрати пажња на особу, а не на њену инвалидност, као што то данас многи раде погрешно. Можемо учинити много ствари за њих – да их питамо да ли им је потребна помоћ (и да се не препуштамо претпоставкама), да им се директно обраћамо приликом разговора и да им допустимо да изразе своје потребе.
Наше мало њима много значи.
Не тако често се сусрећемо са особама са инвалидитетом, али то се може десити на улици, у пошти, у школи, или било којој другој установи. Пре свега, треба им пружити подршку и дати до знања да су поштовани и равноправни било где да се нађу.
У данашњем свету им треба понудити приступачност разним објектима – рампе за улаз у зграду; у тржним центрима, поред покретних степеница, морају постојати и лифтови; довољан број паркинг места у близини свих јавних места.
Зашто је важно обележавање Међународног дана особа са инвалидтетом?
Годишње обележавање Међународног дана особа са инвалидитетом има за циљ да се промовише разумевање проблема инвалидитета и да подршка за достојанство, права и добробит особа са инвалидитетом.
Кристина Малетин I-2
Comments