БИТЕФ полифонија - октобар 2024.
Битеф Полифонија израсла је након великих ратова, као снага разумевања и узајамности. Била је и остала наше уточиште, још више погон. Усмерена на прављење услова да се ратови зауставе, да се сачува детињство, да се пусти на миру, да постоји без смрти и глади. Циљ је и даље јасан, чак и када се чини да сасвим измиче: кроз позориште и игру, кроз огледне уметничке форме, поново пробудити снаге друштвености, док се гради свет ослобођен оружја и тортуре. Овогодишње издање нам је посебно важно. Дешава се док десетине хиљада деце остају заробљена испод рушевина, затрпана у масовним гробницама, изгубљена у борбама. Док стотине младих свакога дана страда у прогонима, док их изгладњују, муче и хапсе, и по кратком поступку осуђују на двадесет година робије када камењем гађају војна возила. Може да се жмури, и да се замишља да су Газа, Судан или Украјина веома далеко, те да није могуће тако брзо вратити се у живот пун гелера. Али не може дуго. Брзо се шири пандемонијум. Ту је, нема се куд.
Текст је објавила Ирена Ристић, уредница Битеф полифоније приликом објаве теме и програма овогодишње Битеф полифоније. Тема је Деца у рату. Ми у миру.
Пошто је овај фестивал пратећи програм Битефа, Београдског интернационалног театарског фестивала, организатори и идејне вође осмишљавају програм у вези са темом кроз радионице и позоришта, често интернационалног карактера, да би подстакли младе људе да размишљају о важним темама у друштву. Овогодишња тема је био рат, тачније деца у рату. Наша школа је ове године, као и многих досада, узела учешће у програм. Посетили смо позориште Пинокио, као и Факултет драмских уметности где смо гледали представе чија је тема била рат. Радионичарски део програма реализовао се у KЦ Пароброд и имао за тему рат кроз представе. На једној коју смо посетили говорили су људи који су и сами били даца у рату. Говорило се о рату на просторима бивше Југославије 90-их година прошлог века, бомбардовању 1999. и тренутним ратовима у Украјини и Палестини. Kако тај рат утиче на децу, на њихово физичко и ментално здравље, последице које тај рат оставља на њих. На том предавању су учествовали и људи који су креатори представа, уметничких дела и износили своје виђење ствари и начин на који би деца могла да се што је више могуће да се заштите од последица рата.
Филип Шибовић III2
Commentaires