Мање „бубања“ више знања?
Дебата о образовању
среда, 6. новембар, 11:00, ЕУ инфо центар, Краља Милана 7
Да ли мање оптерећења градивом доприноси бољим резултатима у школи? Да ли би ђаци требало да „бубају“, или да уче само оно што им је заиста потребно? Да ли би домаћи задаци требало да се раде са родитељима или заједно са другом децом у школи? Колико је важно слободно време ђака? Да ли је оцењивање вид притиска на ђаке и како функционише систем где се не учи за оцену?
О овим, али и многим другим важним питањима за образовање дискутоваћемо у ЕУ инфо центру, у среду 6. новембра у 11 часова. Повод за дискусију ће бити фински образовни систем. Да ли је најбољи, шта га то чини посебним и да ли неки модели и принципи могу бити примењени у Србији која се налази у процесу реформи свих нивоа образовања.
Европска унија као најзначајнији партнер Србије у модернизацији система образовања пружа подршку државним органима да ускладе систем образовања са стандардима и праксама земаља ЕУ. У овом тренутку, у току су пројекти подршке образовању намењени за изградњу капацитета образовних установа и запослених у образовању, усклађивање са потребама тржишта рада кроз развој система квалификација, увођење иновативних и инклузивних наставних пракси и опремање школа модерним наставним помагалима. Како ЕУ учествује у овом процесу биће једна од тема дискусије.
Предавање је било више него корисно. Имали смо прилику да чујемо како изгледа фински систем. Погледали смо и тридесетоминутни филм посвећен овој теми. Истакнути говорници који су нам се обратили били су: Kimo Lahdevirta, амбасадор Финске у Србији; Štefen Hudolin, Делегација ЕУ у Србији; Марија Крнета, Министарство просвете, науке и технолошког развоја; Љиљана Новковић, ОШ,,Дринка Павловић”; Laura Indrén, стручњак за образовање,Huippu Education
Директорка наше школе Јулија Ђорђевић нам је омогућила да присуствујемо овом корисном предавању на чему смо јој веома захвални!