top of page

ЕДУКАЦИЈА О БЕЗБЕДНОСТИ У ПОЖАРУ

Пожар је неконтролисано ширење ватре у простору, наноси велику материјалну штету, а неретко односи и људске животе. О томе како настаје пожар, како треба да се понашамо у случају истог, кога зовемо и како гасимо почетни пожар рећи ће нам мој саговорник Драгица Вилотић, запослена у Сектору за ванредне ситуације.

Како настаје пожар?

- потребна су три елемента за настајање пожара, а то су:

- горива материја,

- тполота (шибица, упаљач, петарда, упаљена рингла на шпорету, итд...)

- и кисеоник.

Где се најчешће дешавају пожари?

- До пожара може доћи на различитим местима, између осталог и на:

- грађевинским објектима ( станови, фирме, школе, здравствене установе итд.)

- отовреном простору (шуме, траве, смеће....)

- саобраћајном средству (аутомобили, аутобуси, камиони итд).

Како долази до пожара у становима?

-Најчешћи узрочници пожара у становима јесу немарност грађана тако што забораве да искључе електричне уређаје, забораве да угасе цигарету или исту, из неког разлога, запаљену баце иза намештаја, упаљена свећа итд.

Како да се понашамо у случају пожара?

- У тренутку када примтетите дим или ватру најважнија ствар је да останети мирни и хладне главе. Само на тај начин ћете реаговати опрезно, брзо и исправно. Сваки пожар по правилу треба пријавити на број телефона ветрогасне бригаде 193, а тек онда, ако сте у могућности, кренути са гашењем истог.

Дежурном оператеру, који се јави на телефон, обавезно је писати шта тачно видите и одговорити на свако постављено питање. Што су прецизније информације које дате то ће реакција ветрогасаца бити бржа.

- Ако је у просторији дим, изађите пузећи по поду, јер је ваздух близу пода чистији

- Уста и нос покрите влажним пешкиром или крпом

- Излаз из задимљеног простора лакше ћете наћи ако се крећете уз зидове

- Оре отварања врата, кваку ороверите са задњим делом руке. Ако је квака врућа, не отварајте врата јер је са друге стране ватра

- Ако због ватре и дима не можете напустити собу, затворите врата. Ставите мокру крпу испод врата, што ће успорити проток дима у просторију

- Ако се не можете безбедно евакуисати, отворите прозор, зовите помоћ и сачекајте мирно да дођу ватрогасци.

- Никада не користите лифт, користите степенице.

Шта је почетни пожар и како се гаси?

-Почетни пожар је пожар мањих размера који се гаси са чашом воде. Како би гашење било правилно и ефикасно, прво проверите шта гори. Вода, која се највише веже уз ватрогасце, није увек адекватно средство за гашење.

Почетни пожар разних предмета можете угасити средствима за гашење, која имате при руци, као што су: вода, мокра постељина, мокра одећа, песак, гране, лопате , метла, итд.

Електричне уређаје, орегрејано уље у шерпи итд... не смемо гасити водом!!! Најбоље поклооцем или мокром кроом. Шибице и упаљаче склонити ван домашаја деце, јер тренутак непажње може изазвати велике последице. Број телефона ватрогасне службе 193 не смемо злоупотребљавати јер је можда некоме баш у том тренутку потребна наша помоћ.

Захваљујем се мојој данашњој саговорници која је у кратким цртама одговорила само на нека питања везана за заштиту од пожара.


Актуелно:
Скорашње објаве:
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
Химна прихватилишта за децу
bottom of page