Иконе са бојама анђела и неба
Александра Цвјетковић, ученица I5, од своје дванаесте године бави се сликањем икона.
1.Необичан хоби за младу девојку. Када си први пут насликала икону?
Први пут сам насликала икону са непуних дванаест година. За овај програм сам сазнала од моје наставнице ликовног и одлучила сам да га испробам. То је била икона Св. Петке и иако је она била поприлично лоше израде и насликана испод мојих силних очекивања, одлучила сам да дам себи још једну прилику. Помислила сам да је то оно што волим и да није време за одустајање. Мислим да сам донела исправну одлуку и сада се трудим да охрабрим и подстакнем нове полазнике да верују у себе и свој таленат.
2.Ко је утицао на тебе да почнеш да се бавиш сликањем икона?
После моје прве иконе, готовo да сам била решена да одустанем од бављења иконописом, да ме мама није подстакла на размишљање да то можда и није најбоље решење. Послушала сам њен савет и после годину дана поново сам се вратила сликању икона. Већ тада су резултати које сам постигла били много бољи, а сада се трудим да још више напредујем и једног дана постанем мајстор. Кроз све то време ме је водила једна мисао, а то је, шта год да радиш, ради срцем и буди најбољи у томе.
3. Који лик из световног живота ти је најинспиративнији за сликање?
Волим изазове и зато ми је интересантније да сликам иконе пуне детаља тешких за израду, него оних једноставнијих. Стога никада нисам рекла да ми је нешто претешко, јер све што радим, радим зато што волим. Конкретно волела бих да насликам икону Св. Илије, јер га још никада нисам представила на слици.
4. Која се правила морају поштовати приликом сликања икона?
Најчешћу грешку у бављењу иконописом или било којим другим послом представља то што се не уносимо одвољно, срцем и душом, у оно што радимо, што не уносимо љубав у оно чиме се бавимо. Мислим да квалитет онога што радимо зависи од талента али већином од труда. Што се тиче правила у самој изради иконе потребно је пре свега изабрати квалитетне четке за сликање. Најчешћа грешка коју праве почетници је додавање премале или превелике количине жуманцета у боје за сликање.
5.Које боје преовлађују на твојим сликама и шта је њихова симболика?
Волим да се ''играм'' са бојама и правим необичне спојеве. Наравно, постоје и одређене боје које имају посебну симболику. Плава боја је боја анђела и неба, док је црвена боја земље и људи. Обично су истакнуте световне личности попут Исуса Христа огрнути црвеном драперијом, а преко ње носе плаву, али у принципу може бити и обрнуто.
6. Где сликаш, када најчешће и за колико времена насликаш једну икону?
Најчешће сликам у просторијама школе које за време летњег распуста изнајми огранизација Пријатеља деце Београда. То су периоди за време летњег, зимског и ускршњег распуста. За једну икону потребно е просечно око десет дана, мада ми се понекад дешавало да је завршим и испод тог просека.
7. Да ли можемо да очекујемо изложбу твојих икона у некој галерији или нашој школи?
Изложба ће бити сигурно за Ускрс наступајуће године у свечаној сали Богословског факултета, али бићете обавештени када се тачно буде знало. У међувремену можда организујем још неку, али морам да размислим о томе.