ФИЛМСКИ ВРЕМЕПЛОВ У СРЦУ БЕОГРАДА
Сигурно сте много пута пожелели да уђете у временску капсулу и отиснете се на путовање кроз историју човечанства, не би ли осетили дух давно прошлих времена.
Шта ако вам кажем да је то могуће и то без временске капсуле?
Потребно је само да потражите Узун Миркову 1 и нађете се испред Југословенске Кинотеке.
Уласком у просторије музеја Југословенске Кинотеке закорачила сам у свет филма који се развијао и растао са напретком науке, технике и индустрије.
У музеју ме ја сачекао љубазни кустос и наше путовање је могло да почне.
Имала сам прилику да видим како ради Едисонов кинетоскоп и лично га испробам прислонивши oчи на отвор кроз који сам могла да гледам филм. Некада су људи стајали у реду и стрпљиво чекали да погледају филм – један по један.
Затим сам провирила и кроз ’’прозор у свет’’, како су људи звали овај изум тј. царску панораму. Како нису могли да путују и упознају се са другим културама и народима, ова справа им је нудила 25 слика које приказују просторе земаља широм света.
У једној од просторија, налази се и велика колекција фотоапарата које је скупљао Угљеша Рајчевић и поклонио их Југословенској кинотеци. Скупио је преко 2000 фотоапарата који датирају још од 1910 . године.
Џепни сат? Не, ово је шпијунски фотоапарат.
Ту су и први пројектори и камере.
Сви знамо ко је Чарли Чаплин, а овде можемо да видимо и штап легендарног глумца који је пуно допринео развоју филма као уметности.
[if !supportLineBreakNewLine]
[endif]
Архива је само један део Југословенске кинотеке. Љубитељи филма увек могу да се врате омиљеним класицима у просторији Кинотеке у Косовској 11, као и да погледају неке од првих филмова икада снимљених на простору бивше Југославије, јер архива броји преко 85000 копија филмских трака, немих, звучних, црно-белих и у боји.
Фасцинантна збирка као и умешно вођење кустоса пружили су ми путовање за памћење , са ког сам се вратила задовољна и богатија за многа сазнања о развоју и историји покретних слика на платну које су увесељавале многе гнерације годинама уназад.