ТАКМИЧЕЊЕ У СИМУЛАЦИЈИ СУДСКОГ ПОСТУПКА
Правно - пословна школа je први пут организовала такмичење у правој судници
СПОНЗОРИ ТАКМИЧЕЊА
1. БЕОГРАДСКА ПОСЛОВНА ШКОЛА – ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА
2. ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ УНИВЕРЗИТЕТА УНИОН
3. УНИВЕРЗИТЕТ ЏОН НЕЗБИТ
4. БЕОГРАДСКА БАНКАРСКА АКАДЕМИЈА (ФАКУЛТЕТ ЗА БАНКАРСТВО, ОСИГУРАЊЕ И ФИНАНСИЈЕ)
5. ФАКУЛТЕТ ЗА ПРИМЕЊЕНИ МЕНАЏМЕНТ, ЕКОНОМИЈУ И ФИНАНСИЈЕ
6. УНИВЕРЗИТЕТ СИНГИДУНУМ
ЖИРИ
1. ПРОФЕСОР ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА – ПРОФ. ДР СРЕТО НОГО, професор Кривичног права, Међународног кривичног права и Судског организационог права на Факултету за право, јавну управу и безбедност на универзитету Џон Незбит као и Генерални секретар Удружења за међународно кривично право,
2. БРАНКА ТРИФУНОВИЋ – заменик јавног тужиоца у Првом основном јавном тужилаштву у Београду
3. АЛЕКСАНДАР ИВАНОВИЋ – Судија Апелационог суда и стручни сарадник у настави на Правном факултету Универзитета Унион
4. СРЂАН ДУРАН – Адвокат у адвокатској канцеларији Симеуновић и Иконовић
5. МИНИСТАРСТВО ПРОСВЕТЕ – МИКАРИЋ РАДИША
ЧЛАНОВИ ЦЕНТРАЛНЕ КОМИСИЈЕ
1. МИКАРИЋ РАДИША – МИНИСТАРСТВО ПРОСВЕТЕ, НАУКЕ И ТЕХНОЛОШКОГ РАЗВОЈА
2. ИМРЕ ЗОМБОРИ – ЗАЈЕДНИЦА ЕКОНОМСКИХ, ПРАВНО- БИРОТЕХНИЧКИХ, ТРГОВИНСКИХ И УГОСТИТЕЉСКО-ТУРИСТИЧКИХ ШКОЛА СРБИЈЕ
3. ЈУЛИЈА ЂОРЂЕВИЋ – ДИРЕКТОР ДОМАЋИН
4. НАСТАВНИК
5. НАСТАВНИК
12. марта 2016. године у Вишем прекршајном суду у Устаничкој улици одржало се такмичење у судском процесу чији је домаћин била Правно-пословна школа.
У такмичењу је учествовало девет школа: Правно-биротехничка школа ,,Димитрије Давидовић“ (Београд, Земун), Економска школа „9. мај“ (Сремска Митровица), Средња школа „Младост“ (Петровац на Млави), Правно-пословна школа Ниш (Ниш, Медијана), Економско-трговинска школа (Крушевац), Економска школа (Крагујевац), ССШ „Бранко Радичевић“ (Рума), Економско-трговинска школа „Паја Маргановић“ (Панчево).
Пре почетка симулације уводну реч добиле су водитељке Петров Валентина и Нинковић Милица које су током целог такмичења најављивале школе које наступају , упознале нас са правилима такмичења и представиле спонзоре који су омогућили да се такмичење по први пут одржи у правом суду.
Након уводног дела директорка Правно-пословне школе Ђорђевић Јулија обратила се бројној публици која је пратила ток такмичења и подржавала такмичаре, и пригодним говорим отворила такмичење.
Сваки представник из своје екипе изашао jе и извукао редни број по коме су наступали. Након тога су извлачили и задатак са којим су наступали. За спремање и наступање на сцени ученици су имали по тридесет минута, тачније - док једна екипа наступа , друга се спрема. Уколико се време наступа или припреме прекорачи , екипа би била дисквалификована, на срећу, то се није догодило. Ученици су сами тј. без присуства трећег лица прпремали своје задатке. Осим екипног, ученици су се такмичили и у посебним улогама: судија, тужилац, бранилац, сведок, оптужени и вештак.
Наравно , наступе такмичарских екипа и њихове улоге оцењивао је стручни жири.
На крају такмичења сви такмичари добили су поклоне од наших спонзора, а они најбољи добили су и новчану награду.
Након завршетка директорка Ђорђевић Јулија поздравила jе публику , захвалила се присутнима и затворила такмичење, а следеће године пратићемо такмичење у Правно-биротехничкоj школи "Димитрије Давидовић" (Земун, Београд).
Наша школа заузела je укупно четврто место,а Ђорђе Перић oсвојио је друго место у улози вештака .
У име целе екипе, која је представљала нашу школу, судија, уједино и представник екипе Ковачевић Ана одговорила је на следећа питања:
Да ли је било тешко припремати се за ово такмичење?
У суштини нама није било тешко, може се рећи да је било напорно, јер је трајало доста дуго. Припремали смо се још од децембра, али било нам је занимљиво, јер ту поред припрема које су трајале сваки дан по два часа, доста смо се и дружили.
Како је било сарађивати са професоркама коjе су вам били ментори током припрема?
Професорке су се заиста трудиле , од њих смо добили шеме и форму за цело такмичење , и на основу тога смо се и припремали. Све што нам није било јасно , оне су биле ту да нам помогну и да нам разјасне. Омогућиле су нам и праксу у Палати правде, одлазили смо да посматрамо права суђења, тако да jе заиста све било од користи.
Какав је осећај бити на месту службеног лица, у твом случају - судије?
У почетку док смо се припремали у школи нисам имала осећај да је то толико важна функција, данас кад смо овде у суду, где се одржало такмичење био је заиста изванредан осећај, јер сести горе сам за местом судије, када знаш да све зависи од тебе, да си ти ту, да је то судница, да ти треба да одржаваш ред и мир , заиста је част и срећна сам што сам то искусила. Значило ми је и значиће ми вероватно и за факултет, овако неко искуство не доживљава се сваки дан.
Још једном, захваљујемо се спонзорима који су нам помогли да се ова такмичење одржи у Прекршајном суду.
Текст приредила: Наталија Пауновић