Мистерија утврђења ЖРНОВ
На врху Авале, на висини од 511 метара надморске висине леже остаци старог утврђења Жрнов. Само утврђење су подигли Римљани да би заштитили своје руднике и њихове главно утврђење Сингидунум , а Срби су га потом доградили, да би га Османлије коначно прошириле и утврдиле ради боље одбране Београда. Само име планине Авала долази од турске речи Хавала, што значи препрека-сметња.
Жрнов је имао огроман стратешки значај за време турских освајања, и Османлије су га неколико пута освајале и губиле средином 15. века. Аустроугари су такође покушали да га заузму артиљеријом али безуспешно. Коначно је тек у 16. веку односно 1521. године са падом Београда Жрнов скоро потпуно изгубио свој значај. У граду је према митовима и легендама столовао Порча од Авале, који је опеван у славној народној песми „Порча од Авале и Змајогњени Вук“.
Данас видљивих остатака Жрнова нема, јер су рушевине 1934. динамитом биле срушене, по наредби Александра Карађорђевића, како би се изградио Споменик незнаном јунаку, које представља можда и највеће дело Ивана Мештровића. Међутим у последње време се често поставља питање зашто је споменик морао бити изграђен баш ту и зашто су рушевине притом биле уништене.
Разлог многи проналазе у самом краљу и његовом вајару, односно за Ивана Мештровића се са сигурношћу зна да је био масон, а за краља се већ годинама сумња. Они су смишљено разрушили тврђаву Жрнов и подигли споменик који је заједно са планином у облику пирамиде која представља заштитни знак масона. Шта је заправо истина никад нећемо сазнати, али баш та историја и мистериозност Жрнова привлачи на хиљаде туриста сваке године. Мештани села под Авалом су чак тврдили да су често виђали људе који претражују планину и стара рударска окна у потрази за благом и тајним тунелима који наводно и даље постоје!
Историја Жрнова не престаје да нас изненађује, тако да сваке године научници различитих стручности долазе на Авалу да би истраживали њене тајне, можда једног дана и буде откривена и разрешена мистерија Авалске тврђаве.