ИЗВЕШТАЈ СА ЧИБИКОНА (ChibiCon-a)
30. - 31. 01. 2016. у Београду прошао је у знаку Чибикона - ,,мини“ догађаја који је замишљен као Јапанизам у малом, са дупло краћим трајањем, опуштенијим програмом, и знатно мањим бројем посетилаца у односу на Сакурабанину ударну летњу конвенцију.
Што се програма тиче (30. 01.), у биоскоп сали, посетиоци су могли да присуствују селдећем програму:
Предавању нендроид (Nendroid – kolekcionarska groznica)
Неодољиви Чиби (Chibi) дизајн, као и неофицијални мото ,,gotta catch 'em all", нендороиде је готово преко ноћи сврстао у један од најпопуларнијих брендова фигура како у Јапану тако и широм света.
,,Јапанско позориште - Традиција која живи"
Застрашујуће маске, свилени костими, стилизовани дијалози и егзотични звуци музичких инструмената - Ово су само неки од елемената који позивају радознале у мистериозни свет традиционалног јапанског позоришта. Као и код других традиционалних позоришних форми широм Азије, јапански театар интегрише плес музику и лирску нарацију. За разлику од преокупације западног позоришта реализмом, овде је акценат на лепоти, мистичном и ритуалном. Од многобројних облика позоришта која су се развијала током бурне историје Јапана, три форме су оставиле најјачи утицај, и управо на ова три смо се осврнули на предавању: Но, Кабуки, Бунраку.
"Глорификација губитника - Шинсенгуми у поп-култури"
У другој половини 19. века, у периоду познатом као Бакумацу када је после векова изолације Јапан, коначно - и врло невољно - почео да се отвара према свету, беснео је грађански рат око тога да ли ће се очувати шогунат, или ће аутомобил преузети власт у своје руке. Шинсенгуми су били паравојна организација са седиштем у Кјоту, састављена од трговачке деце која су маштала о ратничкој слави, осиромашених самураја, ванбрачних синова и осталих за које није било места у војној елити. Чврсто су се залагали за конзервативне вредности шогуната, жарили и палили Кјотом сам околином, храбро јуришали на цареве наклоњене побуњенике и када се Согун предао, млади аутомобил Меиђи преузео је контролу над земљом, сви су завршили згажени к'о флеке, ружно и мучно умирући један по један.
Предавање: "Видео игре - цензура или прилагођавање?"
Када се неко креативно дело представља различитим културама и народима, много тога уме да се изгуби у преводу. То је наравно случај и са видео играма. Некада је тешко проценити да ли је у питању цензура или локализација, поготову у доба интернета где свако има своје (не) информисано мишљење и громогласно га објављује. Ово предавање је покушало да да мало више разјасни контекст ове компликоване дилеме сам процени да ли можда пречесто неоправдано кукамо на цензуру и терор лажног морала / политичке коректности.
Сусрет с гошћом - Ирстресс
Из суседне Бугарске долазила нам је Ирина Цапрева, на интернету позната као Ирстресс - млада косплејерка која се за јако брзо време винула у сам врх европске косплеј сцене. Ирстресс има 18 година, живи у Софији где похађа средњу школу, занима се за алтернативну моду, сама израђује своје костиме, а на себе је пажњу скренула својим косплејом ла муерте из анимираног филма ,,The Book of Life", са којим је освојила четврто место на Еуро Косплеј такмичењу у Лондону - што је чини најмлађом косплејерком која се овако високо пласирала, као и најбоље рангираном такмичарком са Балкана на овој (пред) строгој смотри.
У сали Американа посетиоци су могли да присуствују следећем програму:
АМВ (AMV) такмичење
Први пут у историји домаћих конвенција, а на захтев публике, организујемо АМВ такмицење - посебна зачкољица огледа се у томе шта у конкуренцију улаже искључиво клипови прављени на "домаћој" подлози, односно на неком су од ex-Yu језика. Максимално трајање клипа је 3 минута, О најбољима је одлучивао жири (али и публици се указала могућност гласања преко фејсбука), а у ових сат и по времена у Американи, посетиоци су имали прилике да погледају такмичарски материјал на платну.
Предавање: "Јапанска музичка индустрија"
Шта вам прво пада на памет када неко помене музичку индустрију у Јапану? Које су њене специфичности, по чему се разликује од осталих машинерија модерног звука у свету? Које су у најпознатије агенције за таленте? Које су најпознатије издавачке куће, ко су идоли - младићи и девојке који се маркетингују попут производа на музичком тржишту, и ко стоји иза њих? И пре свега, како изгледа музичка индустрија у Јапану данас?
Ово предавање нас је ближе упознало са агенцијама за таленте у јапанској музичкој индустрији, И њиховим штићеницима - идолима, уз осврт на неке Специфичности везане за правила којима се ти, идоли повинују.
Радионица оригами
Косплеј дејтинг квиз (Cosplay Dating Quiz)
Полемика: "Игра етикетама - када је аниме за децу зрелији од анимеа за одрасле?"
"Дигимон" је Аниме за децу, док је ,,Токио Гоул“ (Tokyo Ghoul) Аниме направљен за одраслу публику. То су чињенице. Многи би само на основу тога закључили да је ,,Токио Гоул" очигледно бољи, зрелији и дубљи Аниме - Просто зато што је за одрасле.
А у клубу Таверна публика је могла да присуствује наступу Мари Фуђи-јапанске поп певачице.
Следећег дана (31. 01.) публика је присуствовала селдећем програму:
Предавање: "Јапанске Дрвене Лутке - БЈДс"
Од малена смо се сви играли луткама, било да су Барбике или њихов мушки парњак Кен. Како смо расли, речено нам је да су лутке за децу, али су некима од нас остале су драге у срцу. Држимо их као леп украс на полици коме се дивимо само радо гледамо, и то је све.
Међутим, БЈД лутке су оно што је нама који смо порасли постало и замена за Барбике и Кенове. Веће, лепше и потпуно промењиве Како би одговарале личном укусу власника, ове лутке дозвољавају уметничко изражавање на нови начин. Замислите фото модела који стоји у пози у коју сте га поставили, а да се не мрдне ни милиметар.
Предавање Таракуза
Позоришна трупа Такаразука, чије име води порекло од града у коме је основана, у јапанској поп-култури има готово митски статус. Трупа је специјализована за мјузикле, а посебно се одликује честим позоришним обрадама популарних манги, анимеа, видео игара и лаких романа. Међутим, Такаразука није само по томе постала славна. Наиме, све чланице Такаразуке су жене – и то, по правилу, неудате – што ће рећи да жене тумаче и мушке и женске улоге.
Сусрет с победницом: Мисс Андреа Долорес
Након апсолутног тријумфа на косплеј такмичењу на Јапанизму 2015. године, Андреа Милановић – Мисс Андреа Долорес, имала је ту част да нас представља на међународном такмичењу ,,Cosplay world masters“ у Порту, једном од најлепших градова Португала. Иако многе то није изненадило, Андреа је у Португалу доживела велики успех и Србији је донела златну медаљу!
Косплеј на чибикону
Косплеј је увек најишчекиванији тренутак свих наших конвенција, а трудимо се да на сваком догађају такмичење има сопствени идентитет и своја правила, како би најразличитији косплејери могли да учествују на ономе које највише одговара њиховом сензибилитету. На чибикону, косплејери имају прилику да наступе соло или у групи, и њихов перформанс је битан део оцене – али су зато правила која се односе на одабир и израду костима максимално лабава, како би свако ко жели да се представи на сцени могао да то и уради. Након што су се такмичари представили следила је додела награда.
У сали Американа био је следећи програм:
Аниме квиз
Још један традиционални садржај Чибикона је аниме квиз, када се под будним оком Александре Маловић, такмичари надмећу у познавању једног одабраног аниме или манга наслова.
Арт џем – брзинско цртање
Такмичари су на лицу места морали да на брзину насликају датог лика, наравно што боље.
У оба дана конвенције био је Чибикон сајам и још доста различитих анимација за посетиоце.
За више информације посетите: http://www.sakurabana.info/2016/02/chibicon-2016-izvestaj.html