МУЗЕЈ ВУКА И ДОСИТЕЈА
Као поклон за Дан државности, Београђани су имали прилику да бесплатно уживају у изванредној поставци Музеја Вука и Доситеја.
Музеј се налази је у најстаријој сачуваној стамбеној згради у Београду, која је подигнута у првој половини 18. века, вероватно за београдског дефтердара (турског управитеља ризнице).
Кућа је више пута мењала намену и власнике, а између 1809. и 1813. године, у њој је радила Велика школа коју је основао Доситеј Обрадовић. Ова школа представљала је прву вишу просветну установу у Србији, која ће се касније развити у универзитет.
У унутрашњости куће која одише турским духом посетиоци се могу упознати са ликом и делом два великана српске културе,а они који су већ имали прилику да слушају о Вуку и Доситеју свакако ће допунити своје знање новим и занимљивим информацијама, а дела која су оставили за собом и која су била од великог значаја за српски језик и културу моћи ће да виде у оригиналним издањима.
Поред првог и другог издања „Српског рјечника“, „Мале простонародне лавено-сербске пјеснарице“, првог издања „Горског вијенца“и још много дела од непроценљивог значаја за развој српске књижевности и језика, посетиоци могу видети Вуков фес, штап, штуле као и Вукове наочаре, мастило, прибор за писање и још много личних ствари. Ту су и слике, подаци и предмети Вукове породице о којој се није много говорило, али само једна соба може да дочара и исприча причу о једној несрећној и талентованој породици.
За разлику од Вукове заоставштине, личних предмета Доситеја Обрадовића нема јер су уништени у пожару још 1813. године. Због тога се део музејске збирке која се односи на њега углавном заснива на ликовним прилозима, архивској грађи, Доситејевој преписци и књигама, међу којима су прва издања његових дела.